0 položek za 0 Kč

Aktuality

11.12.2018Recenze finky Polar 95 + soutěž o tento nůž ZDARMA
Borci z portálu www.tacticoolna.cz dali přičichnout akci našemu noži Polar 95. Líbil se, nelíbil? Vše se dozvíte na vide…

28.11.2018Výstava nožů PVN 2018.
V neděli 9.12.2018 se uskuteční již další ročník tradiční prodejní výstavy nožů v Praze v Novoměstské radnici na Karlově…

Nej hodnocené
Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých? » Doporučte nás!

Jak na údržbu nožů?

Samotnou výrobou nože práce nekončí. Nůž je třeba dále udržovat, zvláště, když jej pravidelně používáte a nemáte jej pouze vystavený na poličce. Údržbu nožů jsme rozdělili do několika základních bloků, na které se nyní blíže podíváme.

 

Jak na údržbu rukojeti

U rukojeti záleží na materiálu, z kterého je vyrobena. Materiálů, kterých lze použít je opravdu hodně – podívejte se do sekce materiál na střenky. Vyrobit si můžete rukojeť z kostí, rohů, paroží, stabilizovaných kostí a různých přírodních materiálů jako jsou ořechy, šišky či kožešina. Stále častěji se rukojeť vyrábí z moderních materiálů jako je micarta, corian či elforyn. Většina materiálů pro střenky má dobrou odolnost a jsou prakticky bezúdržbové. Bát se nemusíte ani dřevěné rukojeti, která je ve většině případů vyrobena z tvrdých či exotických dřevin. Dřevo stačí jednou za čas zbrousit jemným brouskem a natřít kvalitním olejem, případně kosmetickou vazelinou či obyčejnou Indulonou. U ostatních materiálů doporučujeme rukojeť pravidelně očistit od prachu a nečistot pod tekoucí vodou a důkladně osušit. Na větší nečistoty doporučujeme použít speciální přípravky určené pro daný materiál.
Materiál na střenky Sob J
Ukázka materiálu pro rukojeti
 

Jak na údržbu čepele

Mezi nejdůležitější činnosti při údržbě čepele patří broušení nože. O tom jsme již publikovali samostatný článek - Jak na broušení nože?, kde si můžete přečíst návod, jak provádět ostření nože a prohlédnout přiložená videa.
Nabroušením nože údržba zcela nekončí. Dále je nutné čepel ochránit proti korozi - očistěním nože při každém použití a nanesení mastného filmu. K tomu můžete použít kus utěrky namočené v olivovém, případně v kvalitnějším silikonovém oleji nebo silkalu. Pokud se vám na noži vyskytnou škrábance, přeleštěte nůž smirkovým papírem s zrnitostí 1200 grit a následně doleštěte jemnějšími papíry. Nechcete-li po přebroušení přijít u nože z damaškové oceli o jeho specifickou kresbu, můžete použít chlorid železitý (FeCl3). Další postup se liší dle použitého materiálu, kdy záleží na tom, zda máte nůž vyrobený z damašku, oceli či nějaké slitiny. Každý materiál vyžaduje své.
Čepele a oceli Gyoto SS Damascus 210
Ukázka čepele z damašku
 

Jak na údržbu pouzdra

Opět záleží na použitém materiálu. Platí obecné pravidlo o údržbě v čistotě a to zejména zevnitř pouzdra. Kožená pouzdra můžete dle potřeby naolejovat, odřená místa je možné poopravit korektorem případně fixou. U některých pouzder může být zašlý vzhled předností a dodá pouzdru nový rozměr. V takových případech bychom doporučovali údržbu neprovádět a nechat čas a události se zarývat do pouzdra.
 Pouzdro Nordic 80
Ukázka pouzdra

 

Provozovatel

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách a výhodných akcích.
(opakováním zadáním novinky odhlásíte)

Veškeré údaje kromě e-mailu jsou nepovinné, pro přihlášení k odběru novinek stiskněte prosím tlačítko ODESLAT

E-mail
Zadaný e-mail:
Příjmení a jméno
Příjmení:Jméno:
Osobní údaje
Ulice:Město:
PSČ:Firma:

Partneři
Skvělý český portál o nožířském řemesle s početnou komunitou.

© 2019 P.M.P. Company s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
Aplikace pro Internetový obchod EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.

TOPlist