0 položek za 0 Kč

Aktuality

11.12.2018Recenze finky Polar 95 + soutěž o tento nůž ZDARMA
Borci z portálu www.tacticoolna.cz dali přičichnout akci našemu noži Polar 95. Líbil se, nelíbil? Vše se dozvíte na vide…

28.11.2018Výstava nožů PVN 2018.
V neděli 9.12.2018 se uskuteční již další ročník tradiční prodejní výstavy nožů v Praze v Novoměstské radnici na Karlově…

Nej hodnocené
Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých? » Doporučte nás!

Jak vybrat nůž na outdor?

Už máte vše potřebné do přírody a jediné, co vám chybí je nůž? Nezoufejte, v dnešním článku vám objasníme kritéria, dle kterých vybírat nůž do přírody.
Pokud hodláte nůž pravidelně používat při přípravu materiálů - vyřezávání a zpracování dřeva, přípravě pokrmů, neměl by nůž být příliš těžký. Zbytečně byste se prací s nožem vysilovali. Budete-li nůž využívat k sekání, kdy je třeba síly, nůž s větší hmotností naopak oceníte.
 

Volíme velikost nože


Odpovědět na otázku, jaká velikost nože je nejlepší, prakticky není možné. Záleží na potřebách jedince a schopnostech v ovládání nože. V literatuře se doporučuje držet se pravidla, že délka by neměla přesáhnout 2,5 násobek pěsti uživatele a naopak by neměla být než něž 1,5 násobek. Při výběru nože je také nutné pamatovat na to, že kratší nůž je lépe ovladatelný, ale při práci vyžaduje větší sílu. Na velikosti nože většinou i závisí váha.

Volíme vyvážení nože


Velmi důležité je i samotné vyvážení nože. To si můžete ověřit pomocí jednoduchého triku - nůž si těsně před záštitou položíte na plocho na prst. Bude-li osa nože příliš v předu, je pravděpodobné, že vám nůž vyklouzne z ruky. Optimální není ani těžká rukojeť, která ničemu nepřispívá, spíše svou váhou škodí.

Pevná čepel a rukojeť je základ


Bez pevné čepeli se neobejdete. Zvláště pokud budete nůž používat v přírodě pro různé páčení, kdy by hrozilo zlomení. Taktéž nedoporučujeme volit nože s dutou čepelí s kompasem a dalšími, na první pohled, užitečnými funkcemi. Při nevhodném zacházení hrozí poškození. Při výběru rukojeti doporučujeme volit silnější tvary, které se pohodlně drží a to i v rukavicích. Z hlediska ergonomie doporučujeme oválný tvar.
 

Volíme materiál čepele

Nejrozšířenější je čepel z nerezové oceli, která vydrží dlouho ostrá, snese horší zacházení, ale hůře se brousí. Oproti tomu karbonová ocel má lepší ostří, ale při neudržování rezne. Na trhu dále existují různé slitiny ocele s kovy. S výběrem vám rádi poradíme.
 

Vybíráme materiál rukojeti


Opět záleží na tom, jak budete nůž používat. Do extrémních podmínek se okrasné materíály jako je perleť moc nehodí. Ani ocel není ideální, jelikož je dosti nepohodlná. Za odolné materiály lze považovat dřevo či kůži, kterou prodáváme na jataganu. V poslední době se také používají tvrzené plasty.

A kam nůž uložít?


Před poškrávbáním a otupením nože doporučujeme zakoupit nebo si vyrobit pouzdro. Pouzdro by mělo být dostatečně odolné proti pořezáním zevnitř. Na pouzdra se nejvíce pouzívá kůže a tvrzený plast. U pouzdra je důležité zamezit tomu, aby docházelo k otáčení nože v pouzdru.

Provozovatel

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách a výhodných akcích.
(opakováním zadáním novinky odhlásíte)

Veškeré údaje kromě e-mailu jsou nepovinné, pro přihlášení k odběru novinek stiskněte prosím tlačítko ODESLAT

E-mail
Zadaný e-mail:
Příjmení a jméno
Příjmení:Jméno:
Osobní údaje
Ulice:Město:
PSČ:Firma:

Partneři
Skvělý český portál o nožířském řemesle s početnou komunitou.

© 2019 P.M.P. Company s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
Aplikace pro Internetový obchod EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.

TOPlist