0 položek za 0 Kč

Aktuality

11.12.2018Recenze finky Polar 95 + soutěž o tento nůž ZDARMA
Borci z portálu www.tacticoolna.cz dali přičichnout akci našemu noži Polar 95. Líbil se, nelíbil? Vše se dozvíte na vide…

28.11.2018Výstava nožů PVN 2018.
V neděli 9.12.2018 se uskuteční již další ročník tradiční prodejní výstavy nožů v Praze v Novoměstské radnici na Karlově…

Nejprodávanější
Nej hodnocené
Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých? » Doporučte nás!

Je lepší zubaté nebo ostré ostří u nože?

Často kladenou otázkou, která předchází koupi nože, je, zda je lepší ostří zubaté nebo rovné. Každé ostří má samozřejmě své výhody i nevýhody, výběr ostří byste ale měli přizpůsobit tomu, za jakým účelem nůž kupujete (jestli budete spíš sekat, vysekávat, štípat či řezat nebo krájet), jak často jej budete brousit, jakou značku nožů preferujete a také jaký vzhled od nože očekáváte.

nůž

Obecně ostřím nože můžeme docílit dvou řezů. Pomocí hladkého ostří dosáhnete takzvaného tlakového řezu, pomocí ostří zubatého zase řezu tahového. Rozdíl mezi jednotlivými řezy je takový, že prvně zmiňovaný řez vznikne poté, co ostří nože zatlačujete do materiálu kolmým směrem, naopak tahový řez provádíte pod malým úhlem.

Nůž s rovným ostřím využíváte zejména v těch případech, kdy chcete dosáhnout přesného a čistého řezu, zpravidla do měkčích materiálů. S rovným ostřím navíc nenarušíte plynulost řezu a nedochází k natržení materiálu. Naopak u materiálů tvrdších je lepší sáhnout po noži se zoubkovaným ostřím, v tomto případě totiž stačí vyvinout mnohem menší tlak na rukojeť nože a zoubky se do materiálu zaryjí mnohem rychleji.

nože

Dále je třeba zaměřit se na to, zda budete chtít Váš nůž brousit, případně jak často. Co se týče domácího broušení, nabrousit nůž s rovným ostřím je méně problematické, než ten se zubatým. Je třeba ale dávat pozor, zda při broušení po celé délce čepele udržujete stejný úhel. Navíc každý typ nože (filmovací, kuchyňské či lovecké) se brousí pod jiným úhlem. Před tím, než se do broušení sami pustíte, si tedy nezapomeňte pořádně prostudovat, jak je provádět. Nože se zoubkovaným ostřím si ale doma rozhodně nenabrousíte. Doporučuje se nechat si nůž nabrousit přímo u výrobce, pokud je to možné, pokud ne, tak u brusiče. U toho ale hrozí, že u brusného a leštícího nástroje nebude mít odpovídající tvar zubů.

nož

Z následujících odstavců vyplývá, že výběr vhodného nože není tak jednoduchý, jak by se zpočátku mohlo zdát. Pokud si tedy příliš nevíte rady, poraďte se v obchodě s odborníkem, který by Vám měl umět na Vaše dotazy odpovědět.  

Provozovatel

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách a výhodných akcích.
(opakováním zadáním novinky odhlásíte)

Veškeré údaje kromě e-mailu jsou nepovinné, pro přihlášení k odběru novinek stiskněte prosím tlačítko ODESLAT

E-mail
Zadaný e-mail:
Příjmení a jméno
Příjmení:Jméno:
Osobní údaje
Ulice:Město:
PSČ:Firma:

Partneři
Skvělý český portál o nožířském řemesle s početnou komunitou.

© 2019 P.M.P. Company s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
Aplikace pro Internetový obchod EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.

TOPlist