0 položek za 0 Kč

Aktuality

13.03.2017Nové čepele JK Knives a Casström!!!
Rozšířili jsme nabídku o nové čepele z dílny JK Knives a čepele Casström.…

09.09.2016DOPRAVA ZDARMA!!!
Vyřídili jsme objednávku s pořadovým číslem 20 000 !! … a jako poděkování všem našim zákazníkům jsme připravili malý dár…

Nej hodnocené
Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých? » Doporučte nás!

Stabilizace materiálů - Stabilizace dřeva

Profesionální stabilizace dřeva? Špalík dřeva s nádhernou kresbou, kterou vykouzlily dřevokazné houby – škoda, že nejde použít na ten nůž co právě dělám... Chyba !! Použít jde, a to kouzlo které to umožní se jmenuje stabilizace.

 

Dříve byli nožíři a řemeslníci odkázání při výrobě jen na kvalitní tvrdé a exotické druhy dřev, dnes díky stabilizaci je možné použít i dřevo, na kterém hniloba a houby vykreslili krásnou a jedinečnou kresbu.

Stabilizace materiálů - Stabilizace dřeva

Profesionální stabilizace dřeva:

Používáme jedinečnou technologii stabilizace dřeva za pomocí námi vyvinuté a vyráběné pryskyřice.. Naše stabilizované dřevo  zachovává a zdůrazňuje nádhernou kresbu dřeva  , zachovává jednoduchý postup finální úpravy - vyleštění do vysokého lesku.  Nasákavost stabilizovaného dřeva je téměř nulová (do 2%) . Stabilizací dojde k uvolnění napětí ve dřevě a k minimalizaci nebezpečí , že by vlivem okoních podmínek mohlo dojít k deformaci či sesychání.Pryskyřice zaplní místo v buňkách kde byla vázaná vlhkost , může se stát , že velké trhliny ve dřevě nebudou pryskyřicí vyplněny , stačí tyto trhliny zakápnout vteřinovým či epoxidovým lepidlem , přebrousit a přelěštit.

 

 

Co stabilizace udělá se dřevem?


1. zvýší se hmotnost stabilizovaného špalíku o 20 – 150 % , podle druhu a stavu dřeva  (porézní dřevo jako javor spalted (napadený hnilobou) přijme daleko více pryskyřice než husté a tvrdé druhy dřev, jako je např. Eben).

 

2. dojde k zpevnění a zvýšení tvrdosti, velmi výrazně se sníží možnost , že dřevo bude  dále pracovat, je odolné proti vlhkosti a vodě.

 

3. Nasákavost námi stabilizovaného dřeva je  téměř nulová - do cca 2%. Nasákavost je závislá od druhu stabilizovaného dřeva a od toho kolik pryskyřice dřevo pojme.

 

4. Dojde k uvolnění napětí ve dřevě a k minimalizaci nebezpečí , že by vlivem  okolních podmínek mohlo dojít k jeho deformaci a sesychání.

 

Jak se stabilizované dřevo opracovává?

Opracování stabilizovaného dřeva je stejné jako u nestabilizovaného dřeva, jen je potřeba počítat s tím, že dřevo je nasyceno tvrdou pryskyřicí, a proto dochází k otupení nástrojů o něco dříve než při opracování nestabilizovaného dřeva. Při opracování se uvolňuje jemný prach – doporučejeme používat při práci respirátor.

Při broušení nepužívejte vysoké rychlosti brusného pásu , při teplotách vyšších jako 150 °C dochází k tavení pryskyřice a tím může dojít k rychlejšímu zanesení brusného pásu . Při dodržení uvedených postupů jde stabilizované dřevo velmi dobře brousit a leštit do vysokého lesku.

Dosažení vysokého lesku povrchu stabilizovaného dřeva dosáhnete postupným přebroušením od nejhrubšího brusného papíru až po papír se zrnitostí 400 až 600 a následným přeleštěním brusnou pastou a bavlněným kotoučem či látkou.
Kdo stabilizované dřevo používá?

Stabilizované dřevo od nás odebírají výrobci nožů, kulečníkových tág, šperkaři, výrobci exklusivních per a propisovacích tužek. Také se používá stabilizované dřevo na botky, střenky a pažbičky zbraní. Využití má i v mnoha dalších oborech.


Jaké dřevo jde stabilizovat?

Některé druhy stabilizovat nejdou, nebo velmi obtížně. V zásadě druhy dřeva které mají velký obsah pryskyřic či olejů - např. oliva a cocobolo se stabilizují těžko. Tvrdé druhy dřev mají velmi husté vlákna a tím i méně prostoru kam může stabilizační pryskyřice vniknout. Hustá vlákna pak slouží jako filtr, a při stabilizaci barevnou pryskyřicí se barva přes tyto vlákna přefiltruje a do hloubky dřeva pronikne jen pryskyřice, takže nedojde k probarvení do hloubky tak jako u měkčích dřevin.  Naopak měkké dřeviny, popřípadě dřeva napadané hnilobou a houbami pojmou daleko více pryskyřice a lépe se stabilizujíP.M.P. Company s.r.o.

Staré Buky 162

Staré Buky

542 43

tel: 608 123 414

 

petira@pmpcompany.cz


 

Vykupujeme nádory břízy, javoru, olše, topolů a ostatních listanatých dřevin. Dále dřevo  napadené houbami a hnilobou, které má zvláštní kresbu - musí být kompaktní a  nesmí se rozpadat. Vykupujeme i celé kmeny napadené nádory - viz foto níže - cena za takto velké kusy je stanovena individuálně dle kvality. Cena za vykupované nádory je v rozmezí 20 - 60,- Kč/kg dle hmotnosti a kvality.

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Stabilizovaný nádor javoru - barveno - autor nožů Roman Švarc - Black

 

Stabilizované dřevo - Stabilizovaná finská bříza - autor nože Trentini Stefano

Stabilizovaná bříza, autor nožů nožířství Petr Dohnal a syn..

 

Stabilizovaný nádor dubu - autor nože Lukáš Pospíšil.

Provozovatel

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách a výhodných akcích.
(opakováním zadáním novinky odhlásíte)

Veškeré údaje kromě e-mailu jsou nepovinné, pro přihlášení k odběru novinek stiskněte prosím tlačítko ODESLAT

E-mail
Zadaný e-mail:
Příjmení a jméno
Příjmení:Jméno:
Osobní údaje
Ulice:Město:
PSČ:Firma:

Partneři

© 2017 P.M.P. Company s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
Aplikace pro Internetový obchod EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.

TOPlist