0 items for 0 €

Bestsellers
Top rated
Recommend us

Do you think that our pages may interest some of your friends or people you know? » Recommend us!

Martin Báby - leptání

 

Leptanie pomocou elektrolýzy

 

Martin Báby

 

Ak nemá niekto talent na gravírovanie veľmi ľahko si môže niečo podobné vyrobiť aj sám a netreba byť až tak veľmi zručný. Tento spôsob značenia čepelí je veľmi podobný leptaniu chloridom železitým alebo kyselinou. Výhodou tejto metódy je, že sa nepoužíva žiadna kyselina ani chemikálie, len obyčajná kuchynská soľ. Elektrolýza je vlastne prenos elektrónov v roztoku z kladného pólu na záporný.

 

 

Na výrobu budeme potrebovať: Vyleštenú čepeľ, včelí vosk, sviečku, hliníkovú lyžicu alebo inú nádobu na roztopenie vosku, drôty, krokodílky, mosadz alebo meď, batérie 3x 1,5V, papierovú utierku (servítok), ceruzku a trošku trpezlivosti.

Čepeľ vyleštíme a odmastíme.

 


 


 

V lžičke si roztopíme včelí vosk.

 

Pred naliatím vosku na čepeľ noža nie je zlé čepeľ trošku ohriať nad plameňom sviečky ale pozor aby čepeľ nezčernala. Stačí keď bude len teplá. Toto nám pomôže pri to, že nám vosk hneď nestuhne ale bude sa môcť po čepeli roztiecť a hneď nestuhne. Veľmi dobré je vosk vyliať na čepeľ naraz. Chce to trošku cviku ale ide to.

 


 

Po naliatí a stuhnutí vosku na čepeli (cca 1 min) môžeme začať s vyrývaním motívu do vosku. Na toto sa mi najviac osvedčila obyčajná ceruzka. Treba ryť do vosku hlboko aby sa nám objavila čepeľ. Je dobré niekoľko krát prejsť po mieste aby sme odstránili všetok vosk. Ceruzku treba po každej čiare otrieť aby na nej nezostával vosk. Pri rytí nám budú vznikať menšie zbytky vosku na povrchu čepele. Tieto odstraňujem tak že len veľmi rýchlo prejdem čepeľou ponad zapálenú sviečku a zbytky sa nám stratia. Je to skvelé lebo presne vidíme čo robíme. Veď pochopíte .

 

Keď mám vyrytý už celý vzor, v mojom prípade kamarátova prezývka ,,KAMZO´´ tak ešte skontrolujem či mi niekde nezostala jemná vrstvička vosku.

 

Ako ďalšie si z ďalšieho vosku vyrobím malé valčeky ktoré budú slúžiť ako ,,bazénik´´ pre roztok.

 

 

PRÍPRAVA ROZTOKU.

V pohári si rozpustíme cca 1 čajovú lyžičku kuchynskej soli (NaCL) v asi 1/2 dlc vody.

 

Injekčnou striekačkou si naberiem trochu roztoku. A nakvapkám tento roztok do vytvoreného ,,bazénika´´ na čepeli. Stačí len pár kvapiek, musí byť celý povrch pokrytý roztokom.

 


 


 

 


 

Príprava elektroinštalácie:

Potrebujeme drôt, batérie a kus iného kovu ako je oceľ. Ja používam kúsok starej mosadznej záštity ale postačí aj hrbý medený drôt.

 

 

Na batériu pripojíme dráty. Na kladný pól drát ktorý je ukončený ,,krokodílkami´´ a na záporný pól drát ukončený mosadzou. Ak nemáte ,,krokodílky´´ stačí ak drát obmotáte okolo trňa čepele.

 

 

Celý postup pozostáva z toho, že kladný pól pripojíte na čepeľ noža a záporným pólo sa dotknete roztoku na čepeli. Okamžite začnú vychádzať bublinky a tým viete, že to funguje.

 

Písmo po pár sekundách zčerná. Pri tejto reakcii sa kov (čepeľ) redukuje a materiál sa prenáša na mosadz. Ide to veľmi, veľmi rýchlo. Stačí tak jedna minúta. Ja osobne roztok mením každých 10 sekúnd aby to bolo ešte rýchlejšie. Starý roztok stačí nechať vsiaknuť papierovou servítkou.

 

A s injekčnou striekačkou dáme nový roztok a proces opakujem. Približne po minúte máme čepeľ ,,vyleptanú,, do hĺbky cca 0,5 mm. Keď prerušíte el. obvod proces (leptanie) sa preruší.

Leptanie chloridom železitým prebieha rovnako len pri tom nepotrebujeme žiadne dráty ani batériu. Len namiesto roztoku kuchynskej soli dáme chlorid železitý. Nevýhoda chloridu je, že leptanie trvá cca 1 – 1,5 hodiny. A akonáhle nám kvapne niekde inde na čepeľ urobí nepekný fľak.

Po ukončení elektrolýzy čepeľ stačí opláchnuť vriacou vodou aby sa zmyl včelí vosk. Dá sa to spraviť aj toluenom ale ten som nemal. Ešte pred obliatím vodou zoškriabem prebytočný vosk niečím plastový aby som enpoškriabal čepeľ(stará kreditka, pravítko).

 

 

No a to je asi všetko. Prajem veľa trpezlivosti skvelých výtvorov.

 

Owner

News by e-mail

Enter your e-mail to sign up for news and actions.
(Enter registrated e-mail to unsign the news.)

All information except the e-mail are optional, for subscription to newsletter please press button SEND

E-mail
Entered e-mail:
First name and Last name
First name:Last name:
Personal information
Street:Town:
ZIP:Company:

Partners
Skvělý český portál o nožířském řemesle s početnou komunitou.

© 2019 P.M.P. Company s.r.o. All rights reserved.
Application for Internet shopping EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.

TOPlist