Ondřej Horský se relativně nedávno stal řemeslníkem na plný úvazek. K tvorbě kydexových pouzder ho přivedla touha pracovat rukama a vidět na konci svého úsilí hmotné výsledky. Ve svých odpovědích zmínil mnoho tipů pro začínající řemeslníky/podnikatele.
1. Jak jste se dostal k výrobě pouzder?
Nápad vyrábět pouzdra vznikl vlastně ze dvou důvodů. První byl celkem běžný, protože jsem jako začínající střelec potřeboval pevné samosvorné pouzdro na střelnici a výcvikové kurzy. Druhý a zásadnější důvod byl, že už delší dobu jsem uvažoval o rozjezdu vlastního podnikání, na které jsem ale stále neměl podle mého pocitu ten správný nápad. Vize byla, aby mě zároveň bavilo i naplňovalo. V ten moment mi myšlenka zkusit kydexová pouzdra a podnikání zacvakla. Původně jsem myslel, že bych fungoval jako pouze zprostředkovatel a pouzdra prodával. Když jsem to ale hodnotil, řekl jsem si, že bude zajímavější pouzdra přímo vyrábět. Ono to asi tak nevyzní, ale bylo to pro mě revoluční rozhodnutí, protože nikdy předtím jsem se prací rukama neživil a těch několik zkušeností, kdy jsem něco rukama dělat potřeboval, bych určitě nepopsal jako nějak zvlášť uspokojivých :).
Začal jsem se tedy pouzdrům věnovat po večerech po práci. Vstupní investice nebyla nijak závratná a prostě když to nezkusím, nevím. Studoval jsem video návody a začal zkoušet prvotiny. Jelikož jsem tehdy měl jen jednu „maketu“ zbraně, a to byl můj vlastní Glock 19 a nůž Ka-Bar TDI, všechna pouzdra jsem dělal podle nich. TDI tolik rozšířený není, ale Glock 19 je rozšířený hodně a mě se od začátku dařilo pouzdra přes internetové inzeráty pouštět do světa.
2. Zcela očividně fandíte kydexu. Proč nevyrábíte z nějakých alternativ?
Nedávno jsme vyráběli několik vnitřních hybridních pouzder v kombinaci kydex/kůže. Bylo to na žádost klientů a jen několik kusů. Je možné, že v budoucnu se tomuto směru budeme věnovat více. Ale přiznám se, že nyní jsme hodně vytíženi prací právě na kydexových pouzdrech a na vývoj aktuálně nemáme tolik prostoru, kolik by si asi zasloužil.
3. Která část procesu výroby pouzdra Vás baví nejvíce?
Nejvíce mě baví příprava makety pro samotný obtisk pouzdra. Je to kreativní činnost, kdy musím přemýšlet několik kroků dopředu.
4. Co vás naopak na výrobě štve?
Že by mě na výrobě něco štvalo nemůžu říct. Dělám to proto, že mě to baví. Vadí mi, když na pouzdře něco zkazím a třeba ho musím vyhodit nebo obtisknout celé znovu. Rutinní činnost je také broušení a leštění hran, která je ale nevyhnutelná.
5. Máte představu, kolik pouzder jste za svou kariéru již vyrobil?
Spočítané to nemám. Jednu chvíli jsem si chtěl vést statistiky jaká pouzdra a na jaký druh zbraně vyrábíme nejvíc. Bohužel jsem se k tomu kvůli vytíženosti kapacity nikdy nedostal. Můžu ale říct, že letošní rok bude v naší krátké historii nejzajímavější. Kromě standardní výroby zakázek pro naše klienty teď pracujeme i na státní zakázce ve větším rozsahu.
6. Účastníte se nějakých zajímavých akcí, které byste čtenářům doporučil?
Účastním se výcvikových kurzů a střeleckých závodů. Na výstavy nebo jiné prezentační akce jsem se v letošním roce ještě nedostal. Střelcům na začátku určitě doporučuji kurzy zaměřené na základy, bezpečnost a manipulaci se zbraní od kvalitních školitelů či výcvikových společností, kterých máme v České Republice několik. Je to podle mě nezbytná a zároveň jedna z nejlepších investic.
7. Jaký je váš nejlepší výrobek? Pouzdro, na které jste nejvíce pyšný. Máte fotku?
Mám radost z každého pouzdra a o to víc, když dostávám zpětnou vazbu o tom, že klientům dobře slouží. Osobně můžu říct, že to, které používám nejvíce je vnitřní pouzdro na nůž Ka-Bar TDI. Je to designový originál. Za podobný kus bych mohl zmínit pouzdro na nůž DAFY od Milana Pokorného.
8. Jste výrobcem pouzder na plný úvazek? Jestli ne, kdo je Ondřej Horský ve svém občanském životě?
Od začátku roku 2018 se výrobou zabývám na plný úvazek. Předtím jsem působil jako obchodník pro společnost zabývající se reklamní výrobou. Přechod od práce hlavou k práci rukama byl transformační a místy i dost vtipný, ale hlavně obohacující. Nejvíce jsem se vlastně naučil sám o sobě. Tah na branku, vytrvalost, vize, pokora a otevřená mysl jsou za mě vlastnosti, které jsou zde nezbytné. A také fakt, že vám pod rukama vznikne fyzický výrobek, je pro mě naplňující. Je to velká přidaná hodnota každého řemesla, která má v dnešní digitální době neoddiskutovatelnou váhu.
Poptávky práce a záludné otázky o práci s kydexem posílejte Ondřejovi na: