Švýcarské nože mají opravdu dlouhou tradici. První nože se ve Švýcarsku začaly objevovat již ve středověku, a již v této době si na ně žoldnéři kreslili helvétské křížky, které zdobí švýcarské nože i v současnosti.
Švýcarské nože se v podobě, v jaké je známe dnes, začaly hromadně vyrábět až o pár století později. První švýcarský armádní nůž byl totiž patentován před 116 lety. Za tímto proslulým výrobkem tehdy stál Carl Elsener. Tento muž se také zasloužil o založení známé firmy Victorinox, která se výrobou švýcarských nožů zabývá. První kapesní švýcarské nože obsahovaly pouze jednu čepel, otvírák na konzervy, šroubovák a bodák. Další modely pak byly obohaceny o další čepel a vývrtku. Švýcarské armádní nože oplývali oproti tehdejším nožům jednou skvělou vlastností, a to univerzálností. Byly tedy určeny pro všechny, jak pro táborníky, tak pro řemeslníky. Postupem času začaly švýcarským armádním nožům přibývat i další funkce, jako například pinzeta, pilník, lupa či nůžky. V současné době si můžete zakoupit švýcarský nůž přizpůsobený pro ženy, pro děti nebo například pro zahrádkáře. Díky jejich univerzálnosti jsou tedy určeny opravdu pro každého. Švýcarské nože nejsou však proslulé jen v Evropě, prodávají se totiž po celém světě. Světoznámost si švýcarské armádní nože zasloužily hlavně kvůli své kvalitě, kterou značka Victorinox svým zákazníkům zaručuje.
Počátkem 20. století začal společnosti Victorinox konkurovat také jiný výrobce – Wenger. Toho však později, roku 2005, společnost Victorinox koupila.