0 položek za 0 Kč

Cenový filtr
Aktuality

18.02.2019PARACORD - nové druhy skladem!
Naskladnili jsme pro Vás novou várku PARACORDU. V oddělení naleznete nové barvy a vzory této pevné a oblíbené šňůry. Vy…

12.02.2019

Nové fotogalerie a návody Vašich nožů


Připravili jsme pro Vás novou podobu galerií Vašich (nejen) nožů a fotonávodů. Nechte se inspirovat!   Jiří Snoha…

Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých? » Doporučte nás!

Briárové přířezy

Vřesovec evropský

Charakteristika: Nízký, stálezelený jednokmenný strom jehličnatého vzhledu dorůstající výšky 3 - 5 m, častěji však pouze vícekmenný keř vysoký do 3 m; mladé větvičky pýřité; listy jehlicovité uspořádané v přeslenech po třech jsou pouze 3 - 4 mm dlouhé; květy na malých postranních větévkách na krátkých květních stopkách v pyramidálních latách. Květenství jsou 20 -40 cm dlouhá; kvete v březnu až dubnu.
Rozšíření: Jižní Evropa a Severní Afrika; na kamenitých půdách ve světlých houštinách, často jako podrost stálezelených dubin.

zdroj: Evropské dřeviny SZN praha 1978


Vřesovec evropský je jediný stromový vřesovec v Evropě a roste ve Středomoří. Jediný také vytváří na úrovni půdy něco jako zduřelinu velikosti hlavy, kaudex. Jméno briar wood pochází z francouzkého pojmenování keře. Francouzi, nebo lépe řečeno korsičané také brierový kořen pro výrobu dýmek objevili. Brierový kořen přirůstá 5 - 10 mm na průměru ročně, představte si slupky cibule. Použitelný kořen má stáří mezi 20 - 50 lety. Mladší nemá dost vyzrálé hmoty a starší kusy naopak zevnitř pukají a tvrdnou. Nejstarší kusy jsou obvykle duté a popraskané. K použití je vždy pouze vrchních 10 - 20 cm. Vřesovec roste obvykle s korkovým dubem, divokou olivou, cesmínou, rozmarýnem a dalšími v neprostupném světlém lese. Sběrači kořene, často spolu se sběrači korku, procházejí lesem s pomocí mačety a vybírají kořeny vhodného stáří a velikosti. Kořeny vykopou a udržují je vlhké až do jejich dopravy na pilu. Práce probíhají mimo letní měsíce a je to práce velmi těžká kterou chce dnes již málokdo obětovat.
Na pile se kořeny uskladní asi jako řepa v betonových kójích, kde se asi měsíc stříkají pravidelně vodou, aby byly dokonale nasáklé vodou. Mokrý kořen se dá dobře řezat na kotoučové pile a je dobře vidět jeho vnitřní struktura a vady. Kořen rozřezává řezač ( couper) na jednotlivé kousky pro výrobu jedné dýmky a rozřezat brierový kořen tak aby couper dostal pěknou kresbu a dobrou výtěžnost kořene, není vůbec jednoduché. Navíc kořen se řeže volně z ruky na na něčem co vypadá jako nízká cirkulárka, o prsty není nouze. Použitelná je obvykle třetina až polovina masy kořene. Ta se pak vaří alespoň 24 hodin v měděných kádích kde se dřevo zbaví silic a zcela se umrtví. Pak se třídí podle kvality, velikosti a typu přířezu a po uložení do pytlů asi půl roku schne.

Aktuálnímu nastavení filtrů neodpovídá žádná položka. Zvolte prosím jiné nastavení filtrů.

Provozovatel

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách a výhodných akcích.
(opakováním zadáním novinky odhlásíte)

Veškeré údaje kromě e-mailu jsou nepovinné, pro přihlášení k odběru novinek stiskněte prosím tlačítko ODESLAT

E-mail
Zadaný e-mail:
Příjmení a jméno
Příjmení:Jméno:
Osobní údaje
Ulice:Město:
PSČ:Firma:

Partneři
Skvělý český portál o nožířském řemesle s početnou komunitou.

© 2019 P.M.P. Company s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
Aplikace pro Internetový obchod EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.

TOPlist