0 položek za 0 Kč

Aktuality

18.02.2019PARACORD - nové druhy skladem!
Naskladnili jsme pro Vás novou várku PARACORDU. V oddělení naleznete nové barvy a vzory této pevné a oblíbené šňůry. Vy…

12.02.2019

Nové fotogalerie a návody Vašich nožů


Připravili jsme pro Vás novou podobu galerií Vašich (nejen) nožů a fotonávodů. Nechte se inspirovat!   Jiří Snoha…

Zhlédnuté položky
Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých? » Doporučte nás!

Ocel RWL-34 - 2,6x51x500mm

Katalog. číslo:4327
Hmotnost položky:0.6 kg
Akční cena: 1195 Kč (vč. DPH)
Dostupnost:1 ks
ks
Atomizace
Moderní nástrojové oceli na stříhání nebo na prostřihovací ostří jsou v dnešní době vyráběny z práškových materiálů, RSP (Rapid Solidification Powder) - nástrojové oceli. V Söderforsu se ASP-oceli (obchodní název) vyrábí už 20 let. ASP-oceli našly své uplatnění v odvětvích strojírenství, kde je trvanlivost ostří nástroje základem.
Důvod, proč práškové oceli poskytují výjimečné ostří se skrývá ve struktuře.
Hrubá karbidická struktura běžných ocelí snižuje lomovou pevnost. Shluky karbidů mohou lokálně koncentrovat napětí při namáhání. Podstatně karbidy v práškových ocelích způsobují, že k lomu dochází až při téměř dvojnásobném namáhání. Práškové oceli mají téměř dvojnásobnou pevnost v lomu než srovnatelné oceli vyrobené konvenčními postupy.

Nejlepší kombinace tvrdosti a houževnatosti je právě práškových ocelí.

 

Tepelné zpracování
Teplota pro válcování - kování 1160 - 1050 C
Tání se objevuje při teplotě 1220 C (2230 F). To znamená, že ocel je poměrně citlivá na přehřátí. Hoření se může objevit při příliš vysokých teplotách ohřívání. Musí se počítat s deformačním teplem. Dlouhodobé zahřívání vede ke ztrátě materiálu z důvodu dekarbonizace. Pomalé chlazení nebo postupné žíhání po zahřátí je prevencí vzniku trhlin.
Rychlé ztužení
Moderní nástrojové oceli na stříhání nebo na prostřihovací ostří jsou v dnešní době vyráběny z rychle ztužených práškových materiálů, RSP - nástrojové oceli. V Söderforsu se ASP-oceli (obchodní název) vyrábí už 20 let. ASP-oceli našli své uplatnění v těchto odvětvích mechanického průmyslu, kde stabilita ostří nástroje je základem.
Důvod, proč RSP - oceli poskytují výjimečné ostří se skrývá ve ztužené struktuře.
Hrubá karbidová struktura běžných ocelí omezuje pevnost v lomu. Shluky karbidů se chovají jako iniciátoři lomu na určitém stupni namáhání. Podstatně menší shluky karbidů v rychle tužených materiálech způsobují, že k lomu dochází až při téměř dvojnásobném stupni namáhání. Práškové oceli mají téměř dvojnásobnou pevnost v lomu než běžné oceli.

Nejlepší kombinace tvrdosti a síly je právě v rychle ztužených práškových ocelích.
 
Složení martensitické nerezové oceli RWL 34 v %.
Materiál C Si Mn Cr Mo V
RWL 34 1,05 0,50 0,50 14,00 4,00 0,20
 
Kování
Teplota pro kování nebo válcování je 1160 - 1050 °C. Tání začíná již při 1220 °C, což znamená zvýšenou citlivost materiálu na přehřátí, nezbytná je pečlivá kontrola teplot, doporučená je elektrická nebo plynová pec.
Ve srovnání s normální ocelí s nízkou příměsí uhlíku má čistá ocel téměř 2x vyšší deformační tlak, proto při ručním kování působte na relativně malé plochy.
Dlouhé přehřívání vede k uhlíkatění a šupinatění materiálu.
Pomalým chlazením po tepelném zpracování předcházíme zlomům a prasklinám ve struktuře ( 200 °C). Je doporučené chladit v pilinách nebo pod nebo jiným tepelně izolačním materiálem.
 
Měkké popouštění ( žíhání )
Kvůli nebezpečí prasknutí by nemělo docházet k řezání nebo obrábění po tepelném zpracování dříve, než došlo k popuštění materiálu, doba popouštění je 5 hodin při teplotě 750 - 780 °C.
(Tyčový materiál dodávaný firmou DAMASTEEL,AB je popouštěn pod 300 HV)
 
Tvrzení (kalení)
Po hrubém broušení je ostří připraveno ke kalení. Po zakalení se projeví klasická antikorozní rezistence této oceli. Tepelné zpracování ve vakuu přináší výhodu v povrchu, který je bez přítomnosti oxidů, proto je možno tímto postupem udělat většinu broušení i leštění před vlastním tvrzením a broušením na čisto před finálním zpracováním. Vakuové zpracování u větších firem.

V našem případě je použita otevřená elektrická pec a procedura č. 1., ostří normální velikosti má být zahřáto při 1050 °C (1920 °F) po dobu 10 - 15 min. Nože je nutno zavěsit, abychom je nevystavili nestejným teplotám a zborcení. Při nedostatku místa mohou být nože umístěny (uloženy) na jejich zadní strany a upevněny ocelovým drátem. Při zpracování se vyvíjejí povrchové oxidy, které způsobují možné uhelnatění pod vlastním povrchem čepele. Tento problém může být redukován ohnivzdorným nátěrem nebo zabalením do novinového papíru krytým ohnivzdornou fólií.

Po vyjmutí musí být čepel rychle zchlazena pod 500 C° (930 F°), nože menších velikostí je možno chladit vzduchem. Jakékoli ochranné fólie je nutno ihned odstranit. Nestejnoměrné chlazení způsobí teplotní tlaky a zborcení, citlivé jsou zejména dlouhé, tenké čepele. Při chlazení je dobré umístit nůž do sudu, abychom zamezili přístupu průvanu.

V následujícím grafu je znázorněna dosažitelná tvrdost v HRC v závislosti na teplotě popouštění a způsobu kalení u materiálu RWL 34 (doba popouštění pro teploty kolem 200 °C 1 x 2 hod. , pro teploty kolem 500 °C 3 x 1 hod.) Nízké popouštěcí teploty jsou doporučeny pro lepší antikorozní vlastnosti.
 
Čím je výrobek silnější (tlustší) tím je rychlé chlazení důležitější. Čepel se ponoří do vody nebo kalícího oleje na krátký okamžik (stačí, když zmizí rudá barva). Příliš rychlé chlazení martensitské struktury pod 300 °C (570 °F) způsobuje nežádoucí kroucení. Čím je chladící teplota nižší, tím je transformace martensitu kompletnější. Mnoho zpracovatelů chladí čepele v dusíku při - 80 °C po kalení i popouštění po dobu 15 min. Pro odstranění křehkosti materiálu popouštíme při teplotě 220 °C po dobu 2 hodin, můžeme použít i obyčejný kuchyňský sporák (troubu).
 
 
Doporučená teplotní zpracování
 
kalicí teplota
teplota popouštění
doba popouštění
tvrdost HRC
RWL 34
PMC 27
I.
1050 °C
220 °C
1 x 2 hod.
59
53
II.
1050 °C
175 °C
1 x 2 hod.
62
54
III.
1080 °C
220 °C
1 x 2 hod.
58
56
IV.*
1080 °C
175 °C
1 x 2 hod.
63
58
V.*
1100 °C
175 °C
1 x 2 hod.
63,5
60,5
VI.*
1100 °C
520 °C
3 x 1 hod.
64
 
*/
Tato zpracování zahrnují hluboké zachlazení na - 80 °C na dobu 15 min. po kalení i popuštění.
 
Rez (oxidy) utvořené při tvrzení může být obtížné odstranit, někdy se také ostří jemně vykloní, proto by broušení mělo začít s pomocí 80-ti hrubozrného pásku. Když je povrch a tvar v pořádku, pokračujeme jemnějším 120 následuje 180, 320 a posléze diamantové pásky od 15 - 6 mikronů. Pozor na přehřívání čepele vzniklé třením - doporučujeme vodní chlazení - rozprašovače atd.
Povrch je poté vyleštěn do vysokého lesku. Použití plstěného brusného kotouče a diamantové čistící pasty se zdá ideální.
Broušení ostří
Leptaná čepel nesmí být nabroušena dříve, dokud není hotová rukojeť a pouzdro, protože ostří může být lehce zničeno v průběhu prací. Po ostření by ostří mělo být jemně namazáno a před použitím by se ho nemělo dotýkat rukama. Kromě toho umělecky vzorovaná struktura, práškový metalurgický Damašek rovněž nabízí vynikající vlastnosti ostří. Odolnost ostří proti lomu je přibližně dvojnásobná v porovnání s konvenčními ocelemi se stejným složením. Obsah karbidů je nízký a umožňuje vytvářet extrémně ostrá ostří s radiusem okolo několika mikronů.
Test kvality, papírový test
Uchopte papír formátu A4 (do psacího stroje) v jednom rohu a nechejte jej zvolna viset. Řežte diagonálně z horního rohu dolů bez pilování. Když lze papír rozříznout na dvě části bez potíží, ostří je dobré. Když je řez chlupatý nebo potrhaný je třeba znovu ostřit případně i brousit ostří.
Test vyštípaného ostří. Test se dřevem
Po delší době užívání nože dojde k takové deformaci nebo vylámání ostří, že není schopen absolvovat papírový test bez několika pečlivých ostření. Když uříznete kousek dřeva a ucítíte špičkou prstu na povrchu řezu malé rýhy je nutné kompletní přeostření nože, které zlepší stav nože.
Broušení a ostření
Používejte:
- Kámen pro mokré broušení. C: a 200 zrno. Obvodová rychlost max. 100 m/min.(!chyba?)
- Tři ostřící kameny zrno 280, 500 a 1000 a olej do šicího stroje
upevnění supportu
- Leštičku s filcovým kotoučem. Rychlost max. 700 m/min
- Diamantovou leštící pastu na ocel
Příp. obtahovací řemen
Když se brousí ostří damašské čepele, je důležité zabránit poničení vzorovaných stran čepele. Proto je nezbytností pro dodržení brusných úhlů opěrný systém jako například TORMEK
Úhel ostří je kontrolován jednoduchým nástrojem
Buďte opatrní, když brousíte blízko střenky. Je náročné vyvarovat se přílišného broušení na konci ostří.
1. Bruste ve směru nahoru od ostří.
Intensivně chlaďte vodou. Použijte nupevnění čepele pro dobrou kontrolu
úhlu ostří.
Bruste pečlivě na obou stranách a dávejte pozor aby brus měl stejnou
tloušťku podél celého ostří. Když nehtem lze cítit hrubé ostří podél celé čepele, je správný čas k ostření.

2. Ostření. Připevněte opěrný přípravek do šroubového svěráku.
3. Po broušení ostří je na jedné straně hrubé ostří. Tuto hrubou stranu obraťte v opěrném přípravku nahoru.
4. Naneste na ostřící kámen hrubosti 280 trochu oleje a bruste tak dlouho, dokud se hrubé ostří nevyrovná spodní hladné straně.
5.Otočte čepel a opakujte ostření. Opakujte ten samý postup s kamenem o hrubosti 500 a 1000.
7. Poslední zbytky hrubého ostří se odstraní krátkým leštěním filcovým diskem. Leštěte dolů směrem k ostří. Příliš dlouhé leštění nebo přílišný tlak může poškodit kvalitu ostří.
Použijte papírový test
8. Jestliže není dostupné leštění na filcovém disku, může se nahradit obtažením na kousku kůže.
Tuto službu splní běžný kožený pás.
Když se nůž běžně používá, mělo by ostří být naostřeno vždy tak, aby obstálo v papírovém testu. V případě, že není ostří poškozeno, je dostačující ostření podle bodů 3,4,5,6, a 8.

 

Zpět na předchozí stránku.

Provozovatel

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách a výhodných akcích.
(opakováním zadáním novinky odhlásíte)

Veškeré údaje kromě e-mailu jsou nepovinné, pro přihlášení k odběru novinek stiskněte prosím tlačítko ODESLAT

E-mail
Zadaný e-mail:
Příjmení a jméno
Příjmení:Jméno:
Osobní údaje
Ulice:Město:
PSČ:Firma:

Partneři
Skvělý český portál o nožířském řemesle s početnou komunitou.

© 2019 P.M.P. Company s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
Aplikace pro Internetový obchod EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.

TOPlist