0 položek za 0 Kč

Aktuality

18.02.2019PARACORD - nové druhy skladem!
Naskladnili jsme pro Vás novou várku PARACORDU. V oddělení naleznete nové barvy a vzory této pevné a oblíbené šňůry. Vy…

12.02.2019

Nové fotogalerie a návody Vašich nožů


Připravili jsme pro Vás novou podobu galerií Vašich (nejen) nožů a fotonávodů. Nechte se inspirovat!   Jiří Snoha…

Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých? » Doporučte nás!

Rozhovor s nožířem Ivem Hrbkem

Pan Ivo Hrbek se nožířství věnuje zatím jen pět let a jen ve svém volném čase, přesto jsou jeho nože propracované do detailu a pečlivě ozkoušené. Jak se k tvorbě nožů dostal, s jakými materiály pracuje a jak se v nožířství učí a zlepšuje se dočtete v novém rozhovoru.

1. Jste nožířem na plný úvazek? Jestli ne, kdo je Ivo Hrbek ve svém občanském životě?

Nožířinu mám mimo zaměstnání jako OSVČ , povoláním jsem Revizní technik elektrických zařízení, letos už to je 40let, co pracuji v jednom podniku.

Nůž s ořechovou střenkou

2. Jak jste se dostal k výrobě nožů? Kde jste se naučil vyrábět nože?

Blížím se důchodovému věku a chtěl jsem si najít koníčka, který by mne bavil a dalo by se jím i něco přivydělat. Od malička jsem měl rád nože, jako snad každý kluk. Lovecký zavírací od Mikovu, co jsem dostal od otce k tuším patnáctinám, mám dodnes. V roce 2012 brouzdáním po netu jsem narazil na stránky Knife.cz a hodně mne překvapilo, kolik lidí se výrobě nožů věnuje a hlavně mne zaujalo množství rad a informací, které jsem zde našel. Kdysi jsem si nějaký nůž vyrobil, tak jsem si řekl, že by to byl fajn koníček do důchodu. V té době jsem do něj měl ještě 12 let :o) . Na Jataganu jsem si koupil hotovou čepelku, dřívko a udělal první nůž. Ten stále mám. Během dalšího roku jsem si nakoupil plocháče z N690, načrtnul jsem si nějaké tvary a udělal pár nožů na trn. Pak jsem začal dělat nože fulltang a u těch jsem zůstal dodnes. V roce 2015 jsem si udělal pro sebe první zavírací nůž a v tom byla pro mne zase další motivace dělat něco nového, ikdyž mnohem složitějšího a preciznějšího na přesnost a funkčnost. První nože byly dárky kamarádům, ale rychle se našli i další zájemci, což mne hodně potěšilo.

První nože pana Hrbka

3. Z jakého materiálu nejraději nože vyrábíte?

Nože vyrábím, co se týká oceli, jen z nerezových, nejraději z N690, RWL34, ELMAXU, nebo korozivzdorné D2. Na zavírací nože používám taky nerezové damaškové oceli jako DAMASTEEL a BALBACH. Na střenky používám tropické i naše dřeviny, hlavně se mi líbí náš Vlašský ořech, pak různé stabilizované špalíky, nebo popř.Kirinit, Elforin, G10, Mikartu a podobně. Ke každému noži dělám vždy pouzdro buď z kůže nebo z Kydexu.

4. Která část procesu výroby nože vás baví nejvíce?

To asi když hotový nůž důkladně prohlédnu a dám na něj mé logo. U pouzder z kůže zase šítí, to si otevřu pivko, sednu na terasu a šiju. No a u zavíracích, při ladění pojistky, když po sté udělám bzz na brusce, složím a vše krásně cvaká, jak má. Nejvíce se mi ale stejně líbí, když mi napíší spokojení majitelé a chtějí další nože a já vím, že až tady nebudu, že po mně něco zůstane.

Javor stabil Traper 24 cm

5. Co vás naopak na výrobě štve?

No to když u zavíracího nože udělám to bzz po sto jedné a je vše v p.deli :o))

6. Jaký typ nože máte nejraději?

Všeobecně mám nejraději zavírací nože, jsou skladné a nenápadné a můžu jej mít stále u sebe.

7. Vyrábíte raději nože pro běžné použití, nebo do vitríny?

Snažím se dělat nože na běžné nošení, ikdyž nosit se dá běžně i nůž za 100 tisíc. Dělám asi osm typů pevných nožů, zavírací nože, kuchyňské nože a naposledy nože na hrubší zacházení s DLC povlakem a Kydex pouzdrem. Zatím se hodně drahým a vzácným materiálům vyhýbám, snad se někdy odhodlám, ale není to jen o materiálu, ale hlavně umět nůž navrhnout a mít představivost a strojní vybavení. Nechci na druhou stranu, aby za mne nůž dělal CNC stroj, chci co nejvíce dělat na běžných strojích ručně.

Damasteel Hakkapella Javor

8. Máte představu, kolik nožů jste za svou kariéru již vyrobil?

Moje „kariéra“ moc dlouhá není, pět let, ale vyrobené nože, kromě kuchyňských, si čísluju a eviduju. Pevných je bez pár kusů 300, zavíracích 40 a kuchyňských asi 100 kusů.

9. Účastníte se nějakých zajímavých akcí, které byste čtenářům doporučil?

Rád jezdím na nožířské výstavy např. nejraději Příbram, pak Praha, Brno, Bratislava, Vysočina a skvělé Buchlovské kování, jelikož se stále učím, sbírám tam rady a hlavně pokecám zase s klukama stejně postiženýma nožířinou. Čtenářům bych rozhodně doporučil navštívit dvoudenní akce s doprovodným programem jako jsou Příbram, Nože na Vysočině a Buchlovské kování.

Korps Extrém

10. Jaký je váš nejlepší výrobek? Nůž, na který jste nejvíce pyšný?

Abych řekl pravdu, jsem hrdý na každý nůž který vyrobím a je na něj kladná odezva.

 

Poptávky práce a záludné otázky o výrobě nožů posílejte Ivovi na:  

nozehrbek@volny.cz

 

Provozovatel

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách a výhodných akcích.
(opakováním zadáním novinky odhlásíte)

Veškeré údaje kromě e-mailu jsou nepovinné, pro přihlášení k odběru novinek stiskněte prosím tlačítko ODESLAT

E-mail
Zadaný e-mail:
Příjmení a jméno
Příjmení:Jméno:
Osobní údaje
Ulice:Město:
PSČ:Firma:

Partneři
Skvělý český portál o nožířském řemesle s početnou komunitou.

© 2019 P.M.P. Company s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
Aplikace pro Internetový obchod EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.

TOPlist