0 položek za 0 Kč

Aktuality

18.02.2019PARACORD - nové druhy skladem!
Naskladnili jsme pro Vás novou várku PARACORDU. V oddělení naleznete nové barvy a vzory této pevné a oblíbené šňůry. Vy…

12.02.2019

Nové fotogalerie a návody Vašich nožů


Připravili jsme pro Vás novou podobu galerií Vašich (nejen) nožů a fotonávodů. Nechte se inspirovat!   Jiří Snoha…

Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých? » Doporučte nás!

Michal Šafář-formované pouzdro

 Michal Šafář - výroba formovaného pouzdra z kůže (dodání kůže obstaral jatagan).

  Formované pouzdro

Zde je vidět finální výsledek. Konkrétně se jedná o pouzdro na multi-nůž Victorinox.

 

Nejdůležitější věc u tohoto typu pouzder je vytvořit si správné kopyto, podle kterého budeme tvarovat kůži. Kopyto se skládá z vnitřního kopyta a rámu. Vnitřní kopyto by mělo mít stejný tvar jako nůž (podle něj bude zformován vnitřek pouzdra). Hodně důležité je, aby mezi kopytem a rámem byla dostatečná mezera. V mém případě, jsem na pouzdro použil 2,5 mm širokou kůži a mezeru mezi kopytem a rámem, jsem nechal asi 3,5 mm na každé straně. Dbejte na to, aby byl rám obroušen dohladka, jelikož každá nerovnost se na mokré kůži projeví.

Namočíme si kůži v teplé vodě a necháme ji namočenou dokud z ní nepřestanou vycházet bublinky. (zde se omlouvám za kvalitu fotky, nějak mi to nevyšlo). Ješte před namočením doporučuji ohranit hranořízkem přední hranu pouzdra, protože to později půjde špatně.

Kůži vypneme na kopyto, a rám přitlačíme svěrkami k nějakému prkénku.

Po vyschnutí (poznáme podle změny barvy a kůže je na dotek tvrdá a suchá) sejmeme z kopyta, a ořízneme na finální tvar. Doporučuji si nechat okraj 1,5 – 2cm. Dobře se to naznačuje tak, že si šuplérou naměříme 1,5 - 2cm od hrany každého záhybu, označíme, a poté ořízneme pomocí pravítka.

Nyní si vyřízneme zadní stranu pouzdra a poutko na opasek.Na něj mi přijde nejvhodnější kůže o tlouštce 2,5 mm. Pouzdro se dá udělat i z 2 mm, 3 mm už je podle mne moc a špatně by se natahovala na kopyto.

Vše ohraníme hranořízkem a vyzkoušíme zdali vše pasuje, jak by mělo.

Poté, pokud chcete, nabarvíme všechny části pouzdra barvou na kůži. Mně se na natírání osvědčila houbička, můžete ale použít třeba nějaký hadřík, nebo rozprašovač.

Nyní si přišijeme poutko na opasek na zadní stranu pouzdra. Drážkovačem si vyřízneme drážku na šev, následně si šídlem označíme první dírku a značícím kolečkem pojedeme od první dírky ke konci drážky. Poté si ještě dírky vyznačíme šídlem (nebo vyznačíme jen každou druhou, podle toho jaký rozestup mají hroty na kolečku).

Propíchneme si první dvě dírky šídlem a připravíme si dratev. Dratev si připravíme tak že vezmeme sedlářskou dratev (nebo jakoukoliv jinou dostatečně pevnou nit ale musí být voskovaná) ustřihneme si zhruba metr a do každého konce provlečeme jehlu.

Šijeme tak že prostrkujeme obě jehly současně, jako na obrázku. Šídlo si držíme v ruce a každou dírku propíchneme těsně před tím než jí provlečeme dratev, jelikož se kůže zatahuje a museli bysme si dírky vždy znova roztáhnout. Na konci se pouze vrátíme o tři stehy zpět tak aby nit byla na obou místech na straně která nebude vidět a uřízneme dratev těsně nad stehem

 

 

Vrchní díl přilepíme ke spodnímu (používám klasický chemoprén), vyznačíme si steh a přišijeme. Šijeme stejným stylem, jako u poutka

Teď můžeme provést dolaďovací úpravy. (měl jsem pár nesrovnalosti po okraji tak jsem je ořízl a okraj zase zabarvil)

Ještě je potřeba zahladit okraje, to dělám kouskem lipového dřeva. Můžete na to použít samozřejmě profesionální hladítko anebo prakticky jakýkoliv kousek hladkého dřeva.

Nyní stačí už jen připevnit druk. Nůž si vložíme do pouzdra a šídlem si naznačíme polohu druku, následně vysekneme dírky vysekávačem (je v balení druků) a druk připevníme.

Na závěr pouzdro ošetříme. Dají se použít speciální přípravky jako třeba Elaskon, Equifix apod. anebo můžeme použít krém na boty či něco podobného se včelím voskem. Nedoporučuju používat Indulonu ani sádlo, jelikož roztahují póry a kůže by následně vysychala.

A je hotovo.! Není na tom nic těžkého.

Pokud byste měli nějaké dotazy anebo konstruktivní kritiku, klidně napište na mail mi.safar@seznam.cz

 

 

 

 

Provozovatel

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách a výhodných akcích.
(opakováním zadáním novinky odhlásíte)

Veškeré údaje kromě e-mailu jsou nepovinné, pro přihlášení k odběru novinek stiskněte prosím tlačítko ODESLAT

E-mail
Zadaný e-mail:
Příjmení a jméno
Příjmení:Jméno:
Osobní údaje
Ulice:Město:
PSČ:Firma:

Partneři
Skvělý český portál o nožířském řemesle s početnou komunitou.

© 2019 P.M.P. Company s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
Aplikace pro Internetový obchod EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.

TOPlist