1. Jste nožířem na plný úvazek? Jestli ne, kdo je Michal Fous ve svém občanském životě?
Výroba nožů je pro mě koníčkem , kterému se věnuji ale na plný úvazek a doufám, že mě třeba i někdy bude živit. Asi úplně nechápete jak to myslím, takže hned vysvěštlím. Vzhledem k tomu, že jsem tichým společníkem ve dvou firmách z kterých mám dostatečný příjem, můžu se věnovat výrobě nožů na plný úvazek a nemusím se ohlížet až tak moc na finanční stránku věci. To ale neznamená, že bych nože prodával pod cenu, ale spíš tím mám na mysli, že můžu experimentovat a nemusím myslet na to jak zaplatím nájem.
2. Jak jste se dostal k výrobě nožů? Kde jste se naučil vyrábět nože?
Nože mám rád asi celý život a tak jsem je i začal zbírat. Jednoho dne jsem si řekl, že už bych chtěl i kovaný nůž od nožíře a vzhledem k tomu, že jsem obdivoval Dohnalovi nože a navíc jsem také z Třebíče, nebylo nad čím přemýšlet. Den kdy jsem vstoupil do kovárny k Dohnalům mi změnil život a to doslova. Ja prostě od toho dne nemohl myslet na nic jiného než na tu kovárnu. Usadilo se mi to v hlavě a nemohl jsem jinak než si kovárnu udělat. Prostě jsem se jeden den na vše vykašlal a v garáži začal buovat kovárnu. Jsem samouk, atkže dost často je to u mě pokus-omyl. Hodně informaci mám od kluků z knife.cz, před prvním damaškem jsem byl pro rady za Petrm Dohnalem. Na konci roku 2018 jsem se už v garáži nemohl hnout a u každého pohybu jsem nadával (na 18m2 jsem měl lis, buchar, kovadlinu, ponk, několik brusek, výheň.....) a tak jsem se přestěhoval do nových prostor, které mají 150m2 a to už je konečně o něčem jiném, to se uplně jinak pracuje.
3. Z jakého materiálu nejraději nože vyrábíte?
V součastné době vyrábím pouze damaškové nebo sendičové nože na které používám nástrojové oceli 19 312 a 19 655 občas i 80NiCr11. Hodně teď experimentuji s čistým niklem, který v damašku jasně svítí. Baví mě kovářské svařování a vždy se těším až čepel vyleptám a uvidím vzor damašku. Pokud si to zákazník nepřeje, tak sám od sebe nůž jen z jedné oceli už nedělám, protože mě to prostě neuspokojí. Na rukojeti používám převážně dřevo, ať už klasické nebo stabilizované, které si stabilizuji většinou sám. Někdy využívám parohy, rohy, kosti a občas i umělé materiály jako micarta a G10.
4. Která část procesu výroby nože vás baví nejvíce?
Tak to je asi kování, ale i ostatní procesy mám rád . Něco víc něco míň, vše má něco do sebe.
5. Co vás naopak na výrobě štve?
Nedá se říct, že přímo štve, ale nejméně mě baví nůž nabrousit, přitom je to to nejdůležitější, to co se vlastně od nože očekává.
6. Jaký typ nože máte nejraději?
Obecně řečeno, tak nože s pevnou čepelí. Sice obdivuji kluky, kteří dělají zavíráky, je to úplně jiná liga a májí můj velkej obdiv, ale vždy jsem tíhnul k pevným čepelím. A když bych měl vybrat konkrétně nějaký typ pevného nože, tak to nedokážu. Každý nůž má něco do sebe a i druhy nožů, které jsem dřív moc nemusel, se mi teď začínají líbit, protože se na ně koukám z pohledu výrobce a ne uživatele.
7. Vyrábíte raději nože pro běžné použití, nebo do vitríny?
Já vyrábím všechny nože pro běžné použití. Pak už záleží na každém, jestli nůž bude používat nebo ho do té vytríny dá, ale vyloženě nůž určený do vitríny jsem nevyrobil.
8. Máte představu, kolik nožů jste za svou kariéru již vyrobil?
Jak už jsem říkal v úvodu, jsem na začátku a nemůžu se měřit s ostatními Krotiteli oceli, kteří mají za sebou stovky nebo tisíce nožů. V mém případě jde o desítky.
9. Účastníte se nějakých zajímavých akcí, které byste čtenářům doporučil?
Začal jsem jezdit na výstavy teprve loni coby vystavovatel a ten pohled se hodně liší oproti pohledu návštěvníka. Z pohledu vystavovatele jsem byl nadšen z výstavy v Hrdci Králové, kde sice bylo jen 16 vystavovatelů, ale tak příjemné prostředí a lidi jsem jinde nezažil. Hodně na to mělo vliv to, že se tam nemačkalo spoustu lidí , ale každý kdo tam přišel mohl v klidu ke stolku přijít , podívat se, prohodit pár slov a nikdo se na něj při tom netlačil.
10. Jaký je váš nejlepší výtvor? Nůž, na který jste nejvíce pyšný.
Teprve se vyvíjím, takže u mě je to v podstatě vždy ten poslední nůž, protože jsem se poučil z chyb, které jsem udělal na noži předchozím.
Více se o Michalové práci dozvíte na jeho webu: